11.08.2023
Nowoczesne wykończenia ścian – gładź szpachlowa hybrydowa
Wykończenie ścian gładzią to już niemal stały element profesjonalnych prac wykończeniowych. Jeśli zależy Ci na perfekcyjnie równych ścianach przygotowanych do dalszej obróbki, musisz wybrać dobrą gładź szpachlową i dowiedzieć się, w jaki sposób kłaść ją zgodnie ze sztuką!
Nowoczesne wykończenia ścian gładzią szpachlową?
Gładzie szpachlowe to jeden z najpopularniejszych artykułów dostępnych w zasadniczo każdym markecie czy sklepie budowlanym. Nic w tym dziwnego. Trudno wyobrazić sobie bez nich przygotowanie ścian czy sufitów do ostatecznych prac wykończeniowych. Eleganckie gładzie przez długie lata zachowują nienaganną powierzchnię i są ozdobą każdego pomieszczenia. Dobrze wykonane pozwolą także na zdecydowanie prostsze przeprowadzanie prac remontowych w przyszłości. Gładź wysokiej jakości pozwoli Ci:
- Odpowiednio zabezpieczyć ściany przed czynnikami zewnętrznymi,
- Wygładzić całą powierzchnię ścian, wyeliminować widoczne załamania światła,
- Przygotować ściany i sufity do wykończenia – na przykład malowania,
- Wyeliminować drobne ubytki powierzchni i pęknięcia,
- Uzyskać oczekiwany efekt wizualny.
Hybrydowa gładź szpachlowa zyskuje na popularności!
Osiągnięcie wszystkich tych celów jest możliwe pod dwoma warunkami. Po pierwsze, potrzebujesz dobrej gładzi, takiej jak gładź hybrydowa Francesco Guardi. Po drugie, musisz oczywiście w odpowiedni sposób ją zaaplikować. Nie da się ukryć: robienie gładzi to z pewnością zadanie, które wymaga nieco doświadczenia i umiejętności. Ale i w tym przypadku kluczową rolę odegra odpowiednia gładź szpachlowa. Aplikacja nowoczesnej masy będzie znacznie prostsza i pozwoli Ci uzyskać zdecydowanie lepszy efekt mniejszym nakładem sił.
Właśnie dlatego warto sięgnąć po gładź hybrydową, która bazuje na wykorzystaniu środków plastyfikujących, spreparowanych żywic polimerowych i zagęstników. Czym charakteryzuje się ten produkt?
- Łatwe nanoszenie i rozprowadzanie po powierzchni ścian i sufitów,
- Wysoka tiksotropia, czyli tak zwana „pamięć cieczy” – podczas obróbki gładź hybrydowa jest plastyczna, a następnie zyskuje oczekiwaną ostateczną formę,
- Śnieżnobiała powierzchnia ścian,
- Konsystencja przypominająca żel,
- Idealne przygotowanie powierzchni do dalszych prac wykończeniowych, na przykład malowania dowolnymi rodzajami farb, tapetowania czy użycia mas dekoracyjnych.
Porównanie gładzi szpachlowych - tradycyjna czy hybrydowa?
Funkcja, jaką wypełnia gładź hybrydowa, jest rzecz jasna taka sama jak w przypadku tradycyjnych gładzi gipsowych. Różni się jednak przebieg prac oraz ich rezultat. Przede wszystkim nakładanie gładzi i jej rozprowadzanie jest zdecydowanie łatwiejsze. Wynika to z żelowej konsystencji oraz tiksotropii.
Oszczędzisz więc sporo czasu i nerwów, ale uzyskasz zdecydowanie lepszy efekt. Hybrydowa gładź szpachlowa będzie śnieżnobiała, a sama powierzchnia idealnie równa oraz trwała. Nie musisz obawiać się łuszczenia, widocznych przebarwień czy nierówności, także tych, które są widoczne pod światło. Ten rodzaj gładzi możesz kłaść na zaprawy cementowe i cementowo-wapienne czy płyty kartonowo-gipsowe. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wykorzystać je na betonie czy gazobetonie.
Pierwsze kroki z gładzią szpachlową hybrydową - poradnik dla początkujących
Gładź hybrydowa jest wybierana przez profesjonalistów, ale ze względu na zdecydowanie prostsze prace jest również polecana początkującym i amatorom, którzy samodzielnie decydują się na przeprowadzenie prac remontowych. Krótko mówiąc, uzyskasz oczekiwany efekt dużo prościej i szybciej, a zaawansowana gładź wybacza dużo więcej błędów, które mogą przydarzyć się początkującym.
Jak pracować z hybrydową gładzią szpachlową? Oto kilka wskazówek:
- Przede wszystkim przygotuj powierzchnię: musi być trwała, oczyszczona, odkurzona i odtłuszczona.
- W przypadku świeżych tynków nie zapomnij o odczekaniu określonego czasu od ich wykonania (4 tygodnie dla tynków cementowych i cementowo-wapiennych oraz minimum 2 tygodnie dla tynków gipsowych). Następnie je zagruntuj.
- Gładź hybrydowa jest gotowa do użytku – wystarczy ją wymieszać.
- Nakładaj gładź narzędziami ze stali nierdzewnej, wałkiem z włókna nylonowego lub agregatami hydrodynamicznymi.
- Grubość jednej warstwy powinna wynosić do 5 mm.
- Gładź przeszlifujesz drobnym papierem ściernym, możesz także szlifować na mokro gąbką i wodą.
- Gładź stwardnieje całkowicie po ok. 12 godzinach.
- Zapewnij optymalne warunki do pracy: temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić co najmniej 5℃, a wilgotność powietrza maksymalnie 70%.
Nie pomiń tych nowości
Efekty dekoracyjne na ścianach – jak osiągnąć zachwycający rezultat
Efekty dekoracyjne na ścianach otwierają przed nami fascynujący świat możliwości aranżacyjnych. Od subtelnego połysku farb dekoracyjnych, przez intrygującą fakturę tynku strukturalnego, aż po luksusowy blask metalicznych wykończeń – paleta opcji jest niemal nieograniczona. Niezależnie od tego, czy marzysz o przytulnym salonie w stylu rustykalnym, futurystycznej sypialni czy eleganckim gabinecie – z naszymi produktami z łatwością osiągniesz zachwycający efekt.
więcejMalowanie ścian – najczęściej popełniane błędy i jak ich unikać
Pozornie nieskomplikowane malowanie ścian potrafi zamienić się w prawdziwy koszmar. Zaschnięte zacieki, widoczne smugi pędzla czy odchodzące płatami fragmenty farby – brzmi znajomo? Nawet najlepszym fachowcom zdarzają się wpadki. Dlatego zebraliśmy garść sprawdzonych trików, które pomogą Ci osiągnąć efekt jak z katalogu. Z nami nauczysz się, jak unikać błędów przy malowaniu ścian i stworzyć wnętrze, które będzie Cię cieszyć przez lata.
więcej