ładujemy dane

Menu

Nowość!

Farba o Efekcie Diamentowego Pyłu

 • Ściany pełne blasku
 • - Elegancja w Stylu GLAMOUR
 • - Do salonu, sypialni, pokoju dziecka

 

Dostępna w 56 ponadczasowych kolorach!

Zobacz efekt

Nowej generacji okładziny elewacyjne

PANELE KWARCOWE

 

 • - łatwy montaż
 • - bardzo wysoka odporność
 • - nowoczesny wygląd
 • - 10 kolorów!
Zobacz efekt

13.07.2022

Francesco Guardi - historia sukcesu mistrza

Chcesz poznać historię mistrza, na którego recepturze powstają oferowane przez nas farby? Sprawdź nasz artykuł i poznaj szczegóły!

W czasach, gdy wielki włoski malarz weduty Canaletto święcił triumfy, w 1712 roku w Wenecji narodziła się przyszła znacząca postać włoskiego malarstwa - Francesco Guardi. Postać, która zasłynęła nie tylko z pejzaży, ale również z takich dzieł, jak np. “Historia Tobiasza”, które przez wielu uważane jest za największy sukces tego malarza. Jak potoczyły się jego losy i co sprawiło, że zyskał on renomę na całym świecie

Pierwsze pociągnięcia pędzlem

Francesco pochodził z rodziny szlacheckiej z prowincji Trentino. Po śmierci ojca w 1716 roku, on oraz jego bracia - Niccolò i Gian Antonio, odziedziczyli po nim warsztat malarski. W 1735 roku, Guardi rozpoczął kształcenie pod okiem Michele Marieschi, u którego pozostał do 1743 roku. Przez ten czas pracował również ze starszym bratem Antonio. Pierwszym sygnowanym przez Francesco obrazem jest “Święty adorujący Eucharystię”, namalowany w około 1739 roku.

Początki kariery Guardiego, to głównie współpraca ze starszym bratem Gianem przy malowaniu obrazów religijnych. Dopiero w 1760 roku, po jego śmierci, Francesco skupił się na tworzeniu wedut.

Poszukiwanie własnego stylu

Pierwsze pejzaże Francesco, to mocna inspiracja Canalettem (1697-1768) i Lucą Carlevarijsem (1663–1730). Z czasem jednak jego styl ewoluował i coraz bardziej odchodził od pierwotnych wpływów, o czym świadczy “Piazzetta” w muzeum Ca' d'Oro w Wenecji. Sztuka Guardiego nabrała nowego oblicza i przekształciła się w styl malarski znany jako pittura di tocco (malarstwo dotykowe). Nazywane tak jest z powodu charakterystycznej techniki lekkiego dotykania płótna, małych kropek i porywających pociągnięć pędzlem.

Odnalezienie własnej ścieżki pozwoliło Francesco na więcej swobody w malowaniu pejzaży miejskich, w odróżnieniu od przestrzennej szczegółowości Canaletta. Luźniejsza forma tworzenia sprawiła, że jego dzieła były bardzo cenione w kolejnym stuleciu przez francuskich impresjonistów. W 1782 roku został przyjęty do Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji.

historia fguardi

Największe dzieła i osiągnięcia Francesco Guardiego

Lata malarskiej aktywności Guardiego pokazują, że praca tego artysty była niezwykle efektywa. Do jego największych osiągnięć zdecydowanie możemy zaliczyć:

 • - „Cud świętego dominikanina” - obraz namalowany w 1763 roku w kościele San Pietro Martire.
 • - „Uczty Dożów” - 12-częściowe płótno upamiętniające ceremonię elekcji doży Alvise IV Mocenigo w 1763 roku.
 • - „Historia Tobiasza” - praca dla kościoła św. Rafała w Wenecji, namalowana techniką sfumato. Przez wielu najbardziej chwalony wytwór Guardiego.
 • - „Święta Trójca ukazująca się świętym Pawłowi i Piotrowi” - dzieło z 1779 roku namalowane w kościele w Roncegno.
 • - „Laguna patrząca w stronę Murano z Fondamenta Nuova”(1765-1770).
 • - „Koncert 80 sierot” (1782) - przejaw większego nacisku Francesco na kolorystykę w jego sztuce.

Francesco Guardi - klasyka szkoły weneckiej

Francesco zapisał się na kartach włoskiego malarstwa dzięki stworzeniu wspaniałych dzieł, które możemy po dzień dzisiejszy podziwiać w muzeach. Wraz z braćmi, był jednym z ostatnich przedstawicieli klasycznej szkoły weneckiej. Jego historia zainspirowała nas do stworzenia ekskluzywnej marki farb i tynków, której patronem został właśnie Guardi. Podobnie jak wenecki malarz, chcemy inspirować, wierząc, że domowa przestrzeń to doskonałe płótno do tworzenia własnych dzieł sztuki.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Nie pomiń tych nowości

mid-century-modern-living-room-i.jpg

Gdzie warto użyć paneli dekoracyjnych?

więcej
farby online

Delikatność wnętrza

więcej