28.11.2024
Magia blasku: praktyczne porady dotyczące malowania ze złotym efektem
Charakterystyczny blask złota nie bez przyczyny kojarzy się z luksusem i prestiżem. Możesz wykorzystać go również w wystroju swoich wnętrz. Chcesz uzyskać jak najbardziej zbliżony do naturalnego ideału efekt złota na ścianie? Poniżej pokażemy Ci, jak to zrobić!
Jak przygotować powierzchnię przed malowaniem?
Złota ściana – wykonana ze smakiem i przy użyciu odpowiedniego preparatu – może być ozdobą zasadniczo każdej przestrzeni. Doskonale sprawdzi się w wielu stylach i pomieszczeniach, również tych intensywniej eksploatowanych. Jeśli zależy Ci na unikalnym złotym blasku, nie ma jednak miejsca na półśrodki. Ale bez obaw, zastosowanie efektu złota na ścianie nie musi być skomplikowane i pracochłonne. Punktem wyjścia jest jednak odpowiednie przygotowanie powierzchni do dalszej pracy.
Ściana musi być czysta, odtłuszczona i odpylona. Uzupełnij wszelkie ubytki i upewnij się, że świeże tynki odczekały wymagany okres – w przypadku tynków cementowych lub cementowo-wapiennych to co najmniej 4 tygodnie, a na tynkach gipsowych efekt złota na ścianie można aplikować już po około 2 tygodniach. Gładzie i płyty kartonowo-gipsowe po odpyleniu wymagają dodatkowego gruntowania.
Ważnym elementem przygotowań powierzchni jest pokrycie jej preparatem gruntującym. W przypadku efektu złota odpowiednim kolorem będzie ciemny brąz. Konieczne jest odczekanie co najmniej dwóch godzin od zakończenia gruntowania.
Techniki i narzędzia do uzyskania idealnego efektu złota
Jeśli powierzchnia jest już gotowa, możesz przystępować do zasadniczej aplikacji masy. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak uzyskać efekt złota na ścianie z masą dekoracyjną Francesco Guardi: https://fguardi.com.pl/masa_o_efekcie_platkow_zlota,pid-369.
Możesz nakładać ją przy użyciu pacy weneckiej lub pacy stalowej, więc inwestycje w profesjonalny sprzęt nie będą konieczne.
- Przygotuj masę o efekcie złota: najpierw płatki miki należy zalać żywicą i dokładnie wymieszać – możesz to zrobić zarówno mieszadłem ręcznym, jak i mechanicznym, jednak nie mieszadłem szybkoobrotowym.
- Nakładaj masę dekoracyjną pacą. Grubość warstwy powinna odpowiadać grubości płatków miki. Środek należy rozłożyć na całej powierzchni ściany, nie dopuszczając do powstawania prześwitów.
- Wygładź powierzchnię masy. W przypadku wystąpienia większych ziaren kruszywa, które rysują powierzchnię, należy je usunąć i ponownie wygładzić fragment.
- Jeśli stwierdzisz prześwity, możesz nanieść masę punktowo i wygładzić ją, aby uzyskać spójny efekt.
Jak łączyć złoty efekt z innymi kolorami i materiałami we wnętrzu
Tak wykonany efekt złota na ścianie będzie prezentować się naprawdę imponująco. Przede wszystkim – w przeciwieństwie do wielu innych dostępnych propozycji – takich jak tapety czy standardowe farby – pozwoli uzyskać wrażenie trójwymiarowości i świetnie prezentującej się gry świateł, za którą odpowiadają płatki złotej miki. Złote ściany możesz łączyć z wieloma materiałami i elementami wystroju.
Złoto znakomicie współgra z klasyczną bielą – jeśli np. zdecydujesz się na pomalowanie reszty ścian na ten kolor, uzyskasz bardzo estetyczny efekt głębi. Równie dobrze złota ściana będzie prezentować się w połączeniu z czernią – zasadniczo każdy dodatek w tym kolorze będzie się świetnie prezentował. Z drugiej strony złoty doskonale współgra również z pełną paletą pastelowych kolorów oraz różnymi odcieniami szarości – od wyjątkowo jasnej po ciemny grafit. To wobec tego dobre inspiracje, jeżeli szukasz pomysłu na kontrastujące elementy wyposażenia czy wykończenie innych ścian lub sufitów.
Efekt złota na ścianie będzie również bardzo dobrze współgrał z elementami drewnianymi, w tym z klasycznymi drewnianymi meblami, naturalnym kamieniem, takim jak marmur, czy intensywną zielenią roślin.
Inspiracje i pomysły na wnętrza z akcentami złota
Efekt złota na ścianie może stać się uzupełnieniem praktycznie dowolnego stylu wykończenia wnętrz. Nie tylko bardzo popularnego stylu glamour, w którym sprawdzi się wprost idealnie, ale również kompozycji modernistycznych i zdecydowanie bardziej eklektycznych wystrojów.
To również ciekawy dodatek w przypadku surowej, minimalistycznej stylistyki, w której potrzebne jest niebanalne przełamanie. Złotą ścianę możesz zastosować w reprezentacyjnym salonie, ale również sypialni, gabinecie czy jadalni. Odnajdzie się znakomicie wszędzie tam, gdzie zależy Ci na zrobieniu wrażenia na domownikach i gościach.
Nie pomiń tych nowości
Pomysły na styl industrialny – jak uzyskać efekt surowej cegły i betonu
Kojarzysz charakterystyczne kadry z nowojorskiej dzielnicy SoHo? Przez wysokie okna wpadają snopy światła, tańcząc na surowych, betonowych ścianach, a ceglane mury szepczą historie dawnych fabryk i magazynów. Styl industrialny narodził się właśnie tam – w poprzemysłowych budynkach Nowego Jorku lat 50. Dziś możesz przenieść tę atmosferę do własnego wnętrza, korzystając z nowoczesnych materiałów dekoracyjnych. Kluczem do stworzenia autentycznego loftowego klimatu są dwa elementy: efekt betonu i cegły na ścianach. Odkryj, jak profesjonalnie odtworzyć ducha SoHo we własnym M.
więcejSztuka lazuru – jak uzyskać niesamowite efekty przy użyciu farby lazurującej Francesco Guardi
Jeśli stoisz przed wyborem sposobu wykończenia ścian, nie zawsze musisz decydować się na standardowe malowanie. Fantastyczny efekt wizualny osiągniesz dzięki dekoracyjnemu podłożu i farbie lazurującej. Poniżej podzielimy się z Tobą kilkoma inspiracjami i poradami!
więcej