18.07.2023
Gładź dekoracyjna – jak stosować i o nią dbać, aby zachować jej piękno?
Trudno wyobrazić sobie obecnie wykańczanie ścian lub sufitów bez zastosowania gładzi. Idealnie gładka powierzchnia sprawdzi się świetnie w roli podkładu do dalszych prac, a jeszcze lepszy efekt pozwoli uzyskać gładź dekoracyjna. Jak osiągnąć najlepsze rezultaty i zapewnić gładzi trwałość przez długie lata? Sprawdźmy!
Dlaczego właściwe stosowanie i pielęgnacja gładzi dekoracyjnej jest tak ważne?
Wiesz, jaki jest sekret wykończenia ścian i sufitów, które po prostu robią wrażenie? Wbrew pozorom nie zawsze kluczową rolę odgrywa wykorzystany w tym celu materiał czy projekt. Punktem wspólnym łączącym różne koncepcje jest perfekcyjne przygotowanie powierzchni. To właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywają gładzie. Jeśli będą idealnie gładkie i trwałe, każdy rodzaj wykończenia będzie prezentował się na nich dobrze, a ewentualne zmiany w przyszłości będą proste do wprowadzania. Jeśli jednak struktura gładzi będzie pozostawiać sporo do życzenia, gołym okiem będzie można dostrzec nierówności, a z czasem na powierzchni pojawią się pęknięcia. Efekt wizualny z pewnością nie będzie satysfakcjonujący i w stosunkowo krótkim czasie czeka Cię kolejny remont.
To dlatego dobre przygotowanie gładzi, a następnie umiejętne obchodzenie się z nią jest tak ważne. Oczywiście kluczową rolę odgrywa również to, jaką gładź wybierzesz. Najlepsze rezultaty osiągniesz, stosując gładzie dekoracyjne. Dzięki zaawansowanej kompozycji składników pozwalają osiągnąć najlepszy efekt pod względem estetycznym, ale gwarantują również wysoką trwałość i – co równie ważne – komfortową i skuteczną pracę.
Krok po kroku: Jak prawidłowo nałożyć gładź dekoracyjną?
Nawet jeśli kładzenie gładzi nie należy do Twoich ulubionych robót wykończeniowych, z pewnością możesz polubić kładzenie gładzi dekoracyjnej Francesco Guardi, o której dowiesz się więcej na tej stronie: https://sklep.fguardi.com.pl/category/struktury-dekoracyjne.
Wynika to z jej składu, w którym znajdziesz m.in. żywice polimerowe, środki plastyfikujące i zagęstniki. Hybrydowa gładź przyjmuje konsystencję żelu, którego nanoszenie na ściany i sufity jest zdecydowanie prostsze, a ostateczny efekt lepszy.
Jak to zrobić krok po kroku?
- Przygotuj podłoże: trwałość gładzi zależy w głównej mierze od dobrego przygotowania ścian do pracy. Przede wszystkim oczyść je, odtłuść i odkurz (to szczególnie ważne w przypadku suchych tynków gipsowych). Jeśli na powierzchniach znajdowała się pleśń lub grzyby po ich oczyszczeniu skorzystaj z odpowiedniego środka grzybobójczego. Powierzchnie ścian i sufitów przed kładzeniem gładzi muszą być trwałe i suche.
- Nanoś gładź przy użyciu odpowiednich narzędzi. W przypadku gładzi dekoracyjnej Francesco Guardi możesz zastosować zarówno pace ze stali nierdzewnej, jak i wałki z włókna nylonowego czy agregaty natryskowe.
- Warstwa gładzi nie powinna mieć więcej niż 5 mm. Pamiętaj, że możesz położyć dodatkową warstwę gładzi po jej pełnym utwardzeniu (12 godzin).
- Po utwardzeniu zeszlifuj gładź, wykorzystując w tym celu siatkę lub papier ścierny.
- Jeśli nakładasz gładź wałkiem, wyrównaj mokrą powierzchnię na przykład szeroką szpachlą.
- Pamiętaj, aby prace przeprowadzać w temperaturze wyższej niż 5℃ i wilgotności powietrza niższej niż 70%.
Jak dbać o gładź dekoracyjną? Porady na każdą porę roku
Jeżeli prawidłowo położysz gładź dekoracyjną, zasadniczo nie musisz podejmować specjalnych czynności pielęgnacyjnych w przyszłości. W szczególny sposób unikaj uszkodzeń mechanicznych – gładzie i tynki są na nie podatne. Jeżeli wystąpią, wystarczy jednak, że uzupełnisz ubytek nową warstwą gładzi szpachlowej, a po wszystkim zeszlifujesz ją, aby uzyskać oczekiwany rezultat.
Doskonałym zabezpieczeniem gładzi jest nakładana na nią warstwa dekoracyjna. Stosuj preparaty wysokiej jakości, na przykład farby dekoracyjne czy masy Francesco Guardi. Dzięki nim będziesz w stanie doskonale zabezpieczyć powierzchnię ścian przed czynnikami zewnętrznymi, w tym również podwyższoną wilgotnością.
Dlaczego właściwe stosowanie i pielęgnacja gładzi dekoracyjnej jest tak ważne?
Wyłącznie położenie gładzi zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta pozwala na uzyskanie oczekiwanego efektu – i to zarówno pod względem wizualnym, jak i trwałości. To także gwarancja, że powierzchnia ścian będzie idealnie równa przez długi czas, a na ostatecznej warstwie wykończeniowej nie pojawią się pęknięcia czy przebarwienia, które potrafią zniszczyć każdą kompozycję. Oto co zyskujesz, stosując w odpowiedni sposób gładź dekoracyjną:
- Estetyka: gładź dekoracyjna nadaje charakter i styl wnętrzu. Prawidłowo położona stanowi świetną bazę do dalszych prac dekoracyjnych. Sama w sobie również prezentuje się nienagannie – ściany po wyschnięciu będą równe i śnieżnobiałe.
- Trwałość i odporność na uszkodzenia: prawidłowo wykonana gładź pozwala zabezpieczyć ściany przed uszkodzeniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Powłoka będzie cechować się świetnymi właściwościami użytkowymi przez długi okres, o ile o nią odpowiednio zadbasz.
- Wygląd całej kompozycji: gładź w idealnym stanie to również idealne wykończenie Twoich ścian, niezależnie od materiału czy technik, jakie zastosujesz. Właśnie dlatego powinno Ci zależeć na zachowaniu przez nią idealnej formy.
Nie pomiń tych nowości
Jak uzyskać błyszczący efekt złota na ścianie?
Złoto kojarzy się z luksusem i ekstrawagancją. Jego charakterystyczny blask może również rozświetlić Twoje pomieszczenia. Efekt złota na ścianie wcale nie musi przy tym oznaczać dużych wydatków. Poniżej przeczytasz, jak go uzyskać.
więcejFarby strukturalne w dekoracji - inspiracje i praktyczne wskazówki
Standardowe farby gwarantujące uzyskanie trwałej, gładkiej powłoki o wyrazistym kolorze to dla Ciebie za mało? To zupełnie zrozumiałe. W dzisiejszych czasach wybór jest zdecydowanie szerszy. Stawiając na farby strukturalne, możesz osiągnąć naprawdę niebanalny efekt bez zbędnego wysiłku i kosztów.
więcej