20.10.2024
Efekt rdzy na ścianie: nie tylko oznaka upływu czasu, ale i modny akcent we wnętrzach
Widok korozji pojawiającej się na metalowych elementach w domu czy w ogrodzie bez wątpienia nie jest niczym przyjemnym. Ale efekt rdzy na ścianie, który świadomie wykorzystasz na przykład w swoim industrialnym salonie, może stać się jego prawdziwą wizytówką i powodem do dumy. Poniżej znajdziesz więcej informacji o tym coraz bardziej popularnym trendzie.
Farba z efektem rdzy na ścianie: innowacyjne rozwiązanie dla odważnych
Styl industrialny od wielu dekad jest chętnie wybierany zarówno przez projektantów wnętrz, jak i przez osoby, które marzą o nieszablonowej, ale funkcjonalnej i ciekawej przestrzeni. Co go wyróżnia? Przede wszystkim wykorzystanie surowych materiałów kojarzących się z fabrykami czy halami produkcyjnymi z długą historią. Dominuje w nich beton i cegły, ale nie brakuje również elementów metalowych. Tym z kolei bardzo często towarzyszy rdza. O ile w środowisku przemysłowym trzeba byłoby jej wypowiedzieć wojnę, w wystroju wnętrz można zrobić z niej ciekawy użytek, na przykład pokryć nią ściany.
Ale spokojnie: nie mamy na myśli prawdziwej rdzy, której destrukcyjny potencjał trudno okiełznać. Efekt rdzy na ścianie można osiągnąć dzięki specjalnej farbie. Jej nakładanie jest niezwykle proste, a korozję przypomina jedynie pod względem wizualnym. Po wyschnięciu nie ma więc ryzyka, że jej dotknięcie będzie się wiązało z zabrudzeniem lub że ogniska korozji będą się rozprzestrzeniać. Masz pełną kontrolę nad tym, jak będzie prezentował się projekt.
Za kulisami technologii: jak uzyskuje się autentyczny wygląd rdzy?
Efekt rdzy na ścianie uzyskasz dzięki stworzonemu przez markę Francesco Guardi Collezione połączeniu żywicy akrylowej oraz wypełniaczy i pigmentów metalicznych, więcej przeczytasz na tej stronie: https://fguardi.com.pl/farba_o_efekcie_rdzy,pid-306.
Dzięki takiej kompozycji wyróżnia się wyjątkowym wyglądem: ściana, którą pomalujesz farbą o efekcie rdzy, będzie po prostu idealnie odwzorowywać metalową powierzchnię pokrytą korozją. Z drugiej strony przekłada się również na trwałość i właściwości użytkowe. Powłoka cechuje się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Możesz zastosować ją w reprezentacyjnym salonie, pokoju gościnnym czy sypialni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadała wyjątkowy wygląd Twojej kuchni czy łazience lub intensywnie wykorzystywanemu korytarzowi. Istnieje również możliwość uzyskania efektu rdzy na ścianie zewnętrznej.
Nie tylko dla loftów: różnorodność zastosowań rdzy we wnętrzach
W jakim projekcie sprawdzi się efekt rdzy na ścianie? Oczywiście styl loftowy czy industrialny to pierwsze, co przychodzi na myśl. Zupełnie słusznie. Ale na tym wcale nie kończy się lista możliwości. Efekt rdzy jest z jednej strony idealnym uzupełnieniem surowych wnętrz, ale z drugiej pozwala na wizualne ocieplenie kompozycji. Może stać się więc ciekawym kontrapunktem nawet w typowo domowych, klasycznych projektach. Będzie dobrze kontrastować z innymi elementami i barwami, dodatkowo podkreślając ich urok. Znakomicie sprawdzi się również w stylu skandynawskim i innych minimalistycznych rozwiązaniach.
Przemyślane kontrasty: łączenie rdzy z nowoczesnymi materiałami i kolorami
Obawiasz się, że efekt rdzy na ścianie nie będzie współgrał z innymi elementami wykończenia i wyposażenia? Niesłusznie. Korozja będzie idealnie współgrać zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi kolorami – w obu przypadkach pozwoli uzyskać ciekawy efekt kontrastu. Dobrym pomysłem może stać się więc pomalowanie innych ścian na klasyczną czerń lub biel, ale bardzo dobrze będzie się prezentować również w połączeniu z butelkową zielenią, granatem, grafitem czy szarościami. Świetnym podkreśleniem wyjątkowości projektu będą również dodatki z drewna czy metalu, które będą utrzymane w naturalnych lub stonowanych kolorach.
Nie pomiń tych nowości
Gładź gipsowa czy polimerowa? Podpowiadamy co wybrać!
Poprawnie wykonane gładzie to prawdziwa ozdoba każdego pomieszczenia. Ale gładź szpachlowa może bazować na różnych technologiach. Obok gładzi gipsowych mamy do czynienia również m.in. z produktami bazującymi na polimerach. Czym się od siebie różnią i jaką gładź wybrać, aby osiągnąć najlepszy efekt? Sprawdźmy!
więcejFarba diamentowa ozdobna – efekt diamentowego pyłu. Oto wszystko, co musisz wiedzieć
Farba diamentowa to nowoczesne rozwiązanie na rynku wewnętrznych dekoracji ściennych. To, co jest jej największym wyróżnikiem, to bez wątpienia efekt tzw. skrzących cząsteczek. Podczas trwania procesu produkcyjnego dodaje się ich tak dużo, że po pomalowaniu ściany, ta zaczyna odbijać światło, dając imponujący efekt błyszczenia. Iskrząca farba to prawdziwy hit aranżacyjny, który na pewno wzbudzi uwagę Twoich gości!
więcej